Sewer +2004
  Uvod
  Vzpostavitev modela terena
  Vzpostavitev sistema mrež in kanalov
  Vnos osi kanalov in povezava v sisteme
  Vnos nivelete kanalov in določitev cevi
  Objekti na kanalizacijskih vodih (hišni priključki, razbremenilniki, ...)
  Hidravlični izračun - preverba predlaganih cevi ali avtomatični hidravlični izračun
  Izdelava tabel predizmer izkopov in porabljenega materiala
  Izpis in izris dobljenih rezultatov
  Nenazadnje
   
  Nazaj
 

 

 
UVOD
Osnovna ideja programa in njegovo delovanje je zasnovano tako, da ustvari 3D prostor - stanje terena in obstoječih podzemnih vodov, ki ga nato kombinira z novo projektiranimi elementi kanalizacijskih sistemov.

Čeprav program deluje v okolju AutoCAD, osnova obdelave ni slika, pač pa dinamična baza podatkov, ki jo z vnašanjem novih podatkov ali projektiranjem sprotno spreminjamo in dopolnjujemo. Enotna baza podatkov, ki jo z našim delom stalno nadgrajujemo, pomeni veliko fleksibilnost in lahkotnost dela s programom. Situacija, vzdolžni profili, hidravlični izračuni ter vsi ostali izrisi in izpisi predstavljajo le enega od "pogledov" v to podatkovno bazo. Zato je nemogoče, da bi na primer med podatki v situaciji in vzdolžnimi profili prihajalo do neskladij, saj so podatki eni sami, le pogled nanje je drugačen.

Iz tega sledi, da se z vnosom novih podatkov v projekt sprememba hipno odraža v situaciji, vzdolžnih profilh, hidravliki, kot tudi v vseh ostalih parametrih, ki so bili v odnosu z vnešeno spremembo. Če v situaciji izvajamo popravke osi posameznega kanala, kanal dograjujemo, krajšamo ali brišemo posamezne jaške,... se te korekcije hipno odražajo in izrišejo v vzdolžnem profilu. Enako velja, če popravljamo posamezne elemente v vzdolžnih profilih, se spremembe hipno odražajo tudi v situaciji.

Po vzpostavitvi modela terena in katastra obstoječih komunalnih vodov se nam z vnosom osi kanalov v vzdolžnih profilih samodejno izrisujejo tudi vsa križanja med posameznimi kanali in križanja z obstoječimi vodi. Program v prostoru zaznava vsa križanja in jih glede na njihov prostorski potek samodejno in sprotno izrisuje v vzdolžnih profilih. Če spremenimo prostorski potek kanala in če se s tem spremeni tudi lokacija križanja, se to takoj samodejno prikaže tudi v vzdolžnem profilu.

Za dimenzioniranje in hidravlično preverjanje kanalizacijskih sistomov program uporablja retenzijsko metodo. Možno je avtomatično dimenzioniranje kanalizacijskih sistemov glede na predhodno izbrani kot polnitve.

Pri snovanju programskega paket SEWER + 2004 nam je bilo eno od vodil tudi, da je program do uporabnika čim bolj prijazen. Paket je zasnovan zelo na široko, tako da do določenih rezultatov lahko pridemo po več različnih poteh. Naš namen je bil, da uporabnikom - projektantom in komunalnim organizacijam, pustimo pri delu s programom čim več svobode, kajti projektiranje je ustvarjalen proces, pri katerem uporabnik ne sme dobiti občutka, da program vodi uporabnika. Prepričani smo, da bo vsak od uporabnikov lahko našel sebi najustreznejši način dela.

indeks



VZPOSTAVITEV MODELA TERENA
Pred pričetkom projektiranja oziroma pred izdelavo katastra, moramo programu podati vhodne podatke, torej teren in obstoječe komunalne vode. Program na osnovi terenskih podatkov tvori 3D model terena, ki je osnova za projektiranje. Podatke o terenu lahko podamo na več načinov in sicer:

- iz geodetskega posnetka oziroma z datoteko s koordinatami X, Y, Z
- iz AutoCAD risbe, če imajo točke terena določeno višino Z
- s pomočjo ACAD geodetskih blokov z atributom za višino Z

Terenske podatke je mogoče dopolnjevati v vseh fazah projekta, bodisi da so to posamezne točke ali novi elementi situacije. Nove geodetske točke lahko vnašamo direktno (klik z miško v situaciji in določitev višine Z) ali z interpolacijo med obstoječimi točkami. Po vsakem popravku terena oziroma vnosu novih točk, se samodejno ustrezno korigira tudi teren nad osjo kanala.


Ko imamo model terena določen, nam program avtomatsko določa teren nad posamezno osjo kanala. Na izbiro sta dve metodi določanja terena nad posameznim kanalom : digitalen model reliefa in metoda projeciranja geodetskih točk na os kanala.

Pri metodi digitalnega modela reliefa nam program na osnovi podanih točk terena izdela trikotno mrežo, nato pa s pomočjo interpolacije med znanimi točkami določi višino Z za poljubno točko v prostoru.

   


Pri metodi projekcije določimo poljubno okolico osi kanala oziroma pas poljubne širine. Točke, ki leže znotraj tega pasu, nam program projecira na os kanala, s čimer tvorimo teren nad osjo kanala. Metoda digitalnega modela reliefa je primernejša, če imamo na razpolago geodetski posnetek obdelovanega področja - situacijo, pri čemer je natančnost odvisna direktno od kvalitete reliefa oziroma gostote geodetskih točk. Če posnetka terena nimamo na razpolago, imamo pa posnete posamezne točke v neposredni bližini poteka kanalov, je smiselna uporaba metode projeciranja geodetskih točk.

indeks



VZPOSTAVITEV SISTEMA MREŽ IN KANALOV
Kot je bilo že omenjeno, je osnova obdelave baza podatkov, (datoteka s končnico *.spr), ki jo imenujemo Projekt in ji seveda lahko damo poljubno ime. Projekt se deli na mreže, ki lahko predstavljajo samostojne elemente katastra podzemnih vodov (meteorna kanalizacija, fekalna kanalizacija, vodovod, plinovod, elektrika,...) ali pa sklope posamezega katastra (kanalizacija Mala ulica, Kanalizacija Velika ulica,...). Število mrež v projektu je neomejeno.

Elementi mreže so Kanali. Kanale v posamezne mreže lahko poljubno dodajamo, razvrščamo, povezujemo, razvezujemo, preimenujemo,... Kanali se delijo na cevi, ki predstavljo najmanjši element projekta. Cevi program določa samodejno glede na njihove lastnosti. Cev predstavlja odsek kanala, v katerem se njegove lastnosti (kvaliteta cevi, profil in padec) ne spreminjajo in je vidna samo pri hidravličnih izračunih.

   


Pred začetkom dela na posameznem projektu si zaradi lažje organizacije dela običajno ustvarimo grobo shemo našega projekta. V nadaljevanju lahko sistem mrež in kanalov kadarkoli poljubno dopolnjujemo, zamenjujemo, preimenujemo - nasploh kreiramo po svojem okusu.

indeks


  VNOS OSI KANALOV IN POVEZAVA V SISTEME

Praktično pričnemo projektiranje z vnosom trase bodočega kanalizacijskega sistema. Ob vnašanju osi kanala nam program sproti izpisuje podatke, ki jih ima trenutno na razpolago. Sproti se izpisujejo kote terena , številčenje jaškov, razdalje med jaški,...

Program nudi neomejene možnosti spreminjanja osi kanalov, združevanja kanalov v sisteme, brisanje, dodajanje jaškov,... Če želimo spremeniti os kanala, z miško samo "primemo" jašek in ga premaknemo na novo mesto. Takoj se nam izpišejo novi podatki o spremenjeni trasi kanala. Če s spremembo nismo zadovoljni, lahko preprosto uporabimo ukaz "Undo", ali pa nadaljujemo s spreminjanjem osi. Na enak način jaške dodajamo, jih brišemo ali jim spreminjamo lastnosti,...
 


Zelo enostavno je tudi povezovanje kanalov s sistem. Vtočni jašek za posamezen kanal lahko določimo grafično ali numerično. Kanalizacijske sisteme lahko tvorimo sproti z vnosom novih kanalov ali pa povezave izvedemo po določitvi poteka kanalov. Na enak način kot posamezne kanale združujemo jih lahko tudi razdružujemo. Tudi stični jašek dveh kanalov lahko poljubno premikamo.

 

   


Popravljanje in dograjevanje osi kanalov je možno tudi po določitvi nivelete kanala. Po vsaki spremembi nam program samodejno preštevilči jaške, spremeni razdalje med njimi in popravi vse izpise in izrise, pri katerih je prišlo do spremembe.

S spreminjanjem osi se na novo samodejno identificirajo križanja z drugimi kanali sistema in drugimi komunalnimi vodi. Pri tvorjenju osi kanala imamo možnost izbire koraka razdalje med jaški.

Program omogoča tudi popolno oblikovanje izrisa situacije. Poljubno lahko izberemo velikost črk izpisa, velikost jaškov, barvne kombinacije, stran izpisa podatkov,...

indeks



VNOS NIVELETE KANALOV IN DOLOČITEV CEVI
Ko smo določili potek posameznih kanalov in njihove povezave, sledi določevanje nivelete kanalov. Niveleto kanala določamo v vzdolžnem profilu posameznega kanala. Po vnosu osi nam program v vzdolžnem profilu izriše potek terena nad kanalom z lokacijami horizontalnih lomov.

Potek nivelete lahko določimo na več načinov:

- grafično s pomočjo miške
- numerično z vnosom kote dna kanala ali globine jaška
- numerično z izbiro željenega padca posameznih cevi

Niveleto kanala določamo tako, da podamo globine revizijskih jaškov v horizontalnih lomih, ki smo jih določili s potekom posameznega kanala v situaciji. Poleg teh jaškov lahko v vzdolžnih profilih vnašamo tudi nove revizijske jaške bodisi zaradi prevelike razdalje mad horizontalnimi lomi, zaradi poteka same niveleta, ali pa iz kakšnega drugega razloga. Tako dodane jaške lahko poljubno brišemo, za razliko od jaškov, v katerih je izveden horizontalni lom, ki jih lahko brišemo le v situaciji.

   

Program omogoča tudi vnos prostorskega poteka kanalov s pomočjo 3D polilinije ali predhodno pripravljenih tabel s potrebnimi podatki. Če imamo podane 3D polilinije posameznih kanalov, jih samo grafično "pokažemo" in že imamo določen natančen prostorski potek kanala, ki ga lahko poljubno obdelujemo in spreminjamo.
Po želji lahko, grafično ali numerično, s pomočjo pogovornega okna, ustvarjamo kaskadne in prepadne jaške ali jih ponovno spreminjamo nazaj v običajne revizijske jaške.

Ko določimo niveleto kanala, sledi določanje kvalitete cevi in izbora premera posamezne cevi. Program nam ponuja bogat izbor kanalizacijskih cevi z že določenimi lastnostmi (ng, kvaliteta cevi, premer, debelina ostenja,...), knjižnico cevi pa lahko poljubno dopolnjujemo tudi sami. Vnos kvalitete in dimenzije cevi poteka preko pogovornega okna in je zelo hiter in enostaven.

   

Program nam omogoča tudi poljubno oblikovanje vsebine in izgleda tabel pisanega dela vzdolžnega profila.

indeks

   



OBJEKTI NA KANALIZACIJSKIH VODIH (HISNI PRIKLJUČKI, RAZBREMENILNIKI, ...)

Tako meteorna kot fekalna kanalizacija vsebujeta tudi elemente preko katerih v sistem doteka meteorna voda in/ali fekalije. Program omogoča enostaven vnos teh elementov. Preko pogovornega okna lahko numerično vnesemo vse podatke o objektu (koordinate X, Y, Z, premer, opis,...). Lego objekta v situaciji lahko določimo tudi grafično - z miško, program pa nam sam določi koordinate X in Y. Vse podatke o objektih kanalizacijskih vodov je vedno mogoče dopolnjevati in popravljati. Objekti, ki so vezani na niveleto kanala (cestni požiralniki, hišni priključki) se ob spremembi poteka nivelete samodejno popravijo.


Vsa križanja in drugi objekti kanalizacijskih vodov (hišni priključki, cestni požiralniki,...) se grafično sproti izrisujejo v vzdolžnih profilih. Vsi objekti so opremljeni s kotami nadmorske višine, premerom in opisom.

indeks

   



HIDRAVLIČNI IZRAČUN - PREVERBA PREDLAGANIH CEVI ALI AVTOMATIČNI HIDRAVLIČNI IZRAČUN

Z določitvijo osi posameznih kanalov in njihovih nivelet je kanalizacijski sistem avtomatično pripravljen za izvedbo hidravličnega izračuna. Vnesti moramo še podatke o terenu, hidrološke podatke in podatke o prebivalcih ter izbrati željeni kot polnitve kanalzaciskega sistema, nakar lahko pričnemo s hidravličnim računom.
 

Dimenzioniranje kanalizacijskega sistema poteka po metodi retenzije. Za celoten sistem ali za posamezen parcialen del lahko izberemo maksimalni željeni kot polnitve cevi. Na enostaven način lahko podamo tip, intenziteto in čas trajanja naliva kot tudi prispevna površine, koeficiente odtoka in druge hidrološke podatke. Prispevne površine za posamezne cevi lahko podajamo na tri načine in sicer:

   

- numerično z vnosom vrednosti
- grafično s polilinijo
- z izborom predhodnje določenih polilinij
Dimenzije in kvaliteto cevi lahko izberemo sami nakar naš izbor s programom preverimo. Tak način dela je primeren za hidravlično preverbo obstoječih kanalizacijskih sistemov. Če je kot polnitve v cevi večji od željenega oziroma če je cev polna nas program na to opozori (rdeče opozorilo pred cevjo v tabeli izpisa) ali pa nam avtomatično poveča dimenzijo cevi, tako da je polnitev manjša od željene (zelena oznaka pred cevjo v tabeli izpisa).

   


Programu lahko prepustimo, da sam optimalno dimenzionira cevi. Ob podanih hidroloških podatkih (padavine, prispevne površine, koeficienti odtoka,...) bo glede na željeni maksimalni kot polnitve sam optimalno dimenzioniral kanalizacijski sistem.

Ob osnovnih vhodnih podatkih program sam izračuna tudi Qs, glede na dejansko število prebivalcev, prisotno industrijo in dotok tuje vode, ali pa glede na predpostavljena povprečja po hektaru.

   

Ne glede na to, kako velik je kanalizacijski sistem, hidravlični izračun traja vsega nekaj sekund.

 

  

Program nam ob koncu izračuna prikaže skupno tabelo rezultatov. Za vsako cev posebej si lahko ogledamo potek časovnih funkcij Q(t), P(t), W(t),... Lahko si izrišemo tudi vtočno iztočni hidrogram, iz katerega je razvidna tudi retenzija v cevi oziroma njeno časovno spreminjanje. Vsi rezultati in tabele so enostavno prenosljivi v programska okolja Word in Excel (Copy & Paste), kjer jih lahko poljubno oblikujemo. Program omogoča tudi poljubna razvrščanja dobljenih rezultatov in njihovo analizo.

indeks

   



IZDELAVA TABEL PREDIZMER IZKLOPOV IN PORABLJENEGA MATERIALA


Program nam poleg grafičnih rezultatov omogoča tudi izpis in izris tabel z rezultati.

Poleg tabel s hidravličnimi rezultati nam program izdela tabelo za zakoličbo z vsemi višinskimi kotami jaškov.

Možno je izdelati tako tabele izkopov za celoten sistem, kot tudi tabele izkopov po posameznih kanalih, glede na globine izkopa, vrsto izkopa,...

   


Na voljo nam je tabela porabljenih cevi po njihovih dimenzijah in kvalitetah za vsak kanal posebej in kumulativno po mrežah.

Program nam izdela tabelo vseh revizijskih, kaskadnih in prepadnih jaškov za vsak kanal posebej in tudi kumulativno.

   


Vse tabele je možno prenesti v MS Word in Excel in jih v teh okoljih poljubno dograjevati. Tabele so odlična osnova in pripomoček pri izdelavi projektantskega popisa. Vse tabele so zelo uporabne tudi pri vodenju katastra komunalnih vodov.

indeks



IZPIS IN IZRIS DOBLJENIH REZULTATOV


Grafično je rezultat našega dela prikazan kot risba v okolju AutoCAD. Risba prikazuje situacijo z vsemi podatki o kanalizaciskem sistemu, ki morajo biti v situaciji prisotni in vzdolžnie profile za vsak kanal posebej. Za posamezen projekt, mrežo ali kanal lahko poljubno določamo obliko in vsebino izpisov.

   


Določamo lahko praktično vse: od merila izrisov , velikosti posameznih elemetov, barvnih kombinacij, risalnih ravnin, oznak in številčenja jaškov, prefiksov, sufiksov,...

indeks



NENAZADNJE

Z uporabo programskega paketa SEWER + 2004 boste pri svojem delu še boljši in bistveno hitrejši, torej s tem tudi konkurenčnejši. Z našim programom boste delo opravili nekajkrat hitreje in z manj truda kot do sedaj.

Program deluje kot aplikacijska nadgradnja programa AutoCAD, ki je najbolj razširjen CAD program na svetu. Za delo s programom SEWER + 2004 ni potrebno znanje AutoCAD-a. Dovolj je že poznavanje nekaj osnovnih ukazov.

Program je prirejen za vse generacije projektantov in vzdrževalcev komunalnih katastrov, ne glede na njihove dosedanje izkušnje pri delu z računalnikom.

S programom SEWER + 2004 je bilo narejeno že več zahtevnih projektov. Izdelan je bil kompleten kataster kanalizacijskih sistemov Velenja in Šoštanja, hidravlična preverba kanalizacijskih sistemov Bovca in Kobarida,...

Program že nekaj časa uporabljajo v večjem številu projektantskih podjetij, med drugim tudi v: Hidroinženiring Ljubljana, NIVO Celje, PUV NIVO Ljubljana, KONO Ljubljana,...

Cenovno je program zelo dostopen. Pri večjem številu instalacij vam priznavamo še dodatne popuste. Nakup programa se vam bo obrastoval že po izdelavi nekaj projektov.

Nudimo vam stalno servisiranje in pomoč pri uporabi programa.

Če se ukvarjate s projektiranjem kanalizacijskih sistemov ali z izdelavo in vzdrževanjem katastra komunalnih vodov je program SEWER + 2004 izdelan prav za vas. Njegovo uporabnost lahko preverite pri svojih kolegih ki so nam že izkazali svoje zaupanje. Ko se boste seznanili z enostavnostjo dela s programom ne boste več pomislili na projektiranje brez njegove asistence.

Z veseljem vam bomo pripravili predstavitev delovanja programa in vam ponudili brezplačno demo verzijo.

 indeks

   

Ko projektiranje postane ustvarjalni izziv.

Produkti | Uporabniki | Download | Ceniki | Kontaktirajte nas | Domov

© Copyright 2003 Sl-King. Vse pravice pridržane.